Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2005/2006

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2005/2006

  1. Już wakacje
  2. PROFILAKTYKA W NAUCZANIU ORTOGRAFII
  3. LEKCJA W SKLEPIE?
  4. Rozgrywki szkolne
  5. Dzień Mamy i Taty
  6. DZIEŃ MAMY W PRZEDSZKOLU
  7. Sprawdzian już za nami...!
  8. Pierwsza rocznica śmierci naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II
  9. DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE
  10. Finał konkursu recytatorskiego - "Brzechwa dzieciom"
  11. Konkurs recytatorski - "Brzechwa dzieciom"
  12. Małopolski Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy
  13. "Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie też..."
  14. Europejskie Jasełka
  15. Szkolny opłatek
  16. A jednak jest Święty Mikołaj !
  17. OLIMPIADA TRZECIOKLASISTÓW
  18. Już wkrótce andrzejki...
  19. Uroczystość w Dąbrach
  20. Pasowanie pierwszaków
  21. Wyjazd na basen do Gorlic
  22. Wycieczka klasy III do lasu
  23. Wybory do SU
  24. Czy zebrania z rodzicami muszą być nudne?
  25. "Raport z wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły"

Już wakacje

wakacje

      23 czerwca był ostatnim dniem nauki w tym roku szkolnym. O godz. 800 odbyła się Msza święta, w której wzięły udział dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami. Następnie wszyscy udali się do szkoły gdzie odbyła się uroczysta akademia. Najpierw wszyscy zaśpiewali hymn państwowy, a następnie absolwenci klasy VI przedstawili krótki program artystyczny, dziękując wszystkim nauczycielom za trud włożony w ich naukę i wychowanie. W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego, wyróżniający się w nauce i zachowaniu uczniowie otrzymali nagrody. Nagrody otrzymały też dzieci za 100% frekwencję. Rodzice uczniów ze średnią ocen powyżej 5.0 otrzymali listy gratulacyjne.

Zobacz: zdjęcia

do góry


PROFILAKTYKA W NAUCZANIU ORTOGRAFII

"Błąd w mowie, to tłusta plama na
fotografii matki, którą kochasz,
to jak niestarannie przyszyta łata
na jej ubraniu, w którym idziesz w goście."

(Janusz Korczak)

ortografia polska nie jest łatwa do opanowania. Poprawne pisanie sprawia uczniom wiele trudności. Zdarza się niekiedy, że błędy ortograficzne popełniają również ludzie dorośli. Dlatego słowa J. Korczaka winny towarzyszyć poczynaniom każdego nauczyciela. Praca w zakresie ortografii jest złożoną pracą umysłową. Podstawowym zadaniem w nauczaniu ortografii jest opanowanie przez uczniów poprawnego zapisywania wyrazów w zakresie ich czynnego słownictwa. Szczególną rolę odgrywa tu dojrzałość procesów umysłowych ucznia, a głównie koncentracji uwagi, myślenia i pamięci oraz niezakłócone spostrzeganie wzrokowe i słuchowe. Dużą rolę odgrywają również środki dydaktyczne, które rozbudzają zainteresowania i chęć do pracy. Pomagają w koncentracji uwagi i dają zadowolenie z wykonywanych ćwiczeń, lecz ich nadmiar wpływa niekorzystnie na pracę ucznia, dlatego należy zachować umiar. Ważna jak samo nauczanie jest profilaktyka ortograficzna. Każdy uczeń przeżywa inne trudności i niedomagania podczas uczenia się sztuki poprawnego pisania.

dziecko

W klasie V i VI prowadzę wyrównawcze zajęcia ortograficzne dla chętnych dzieci. Uczęszcza dziesięciu chłopców, przychodzą systematycznie jeden raz w tygodniu, pilnując nawet terminów zajęć. Już widoczne są małe kroczki na drodze postępu. Mam jednak świadomość, że to bardzo trudna, aczkolwiek dla mnie przyjemna praca z dziećmi, które chcą "poprawiać" swą wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie.

Pracę rozpoczęliśmy od rozpoznania stopnia niedociągnięć ortograficznych uczniów. W czasie każdych zajęć przypominamy jedną zasadę, a następnie w toku różnorodnych ćwiczeń utrwalamy wyrazy o trudnej dla moich uczniów pisowni. Chłopcy prowadzą zeszyty ćwiczeń. Oprócz typowych ćwiczeń stosuję uzupełnianki, krzyżówki, rebusy, kodowane hasła, rymowanki, zagadki, mini-dyktanda - poprawiane przez samych uczniów, wyszukiwanie wyrazów na zasadzie skojarzeń, uzupełnianie treści znanych przysłów oraz inne zadania kształcące spostrzegawczość, myślenie logiczne i wyrabianie czynnej postawy ucznia wobec zdobytych wiadomości. Podczas ćwiczeń uczniowie analizują wyrazy, zapisują je, tłumaczą - określając zasadę ortograficzną, o którą opiera się pisownia danego wyrazu/wyrażenia. Uczniowie prowadzą także poprawę błędów w swoich zeszytach przedmiotowych. W najbliższym czasie zamierzamy skorzystać z dostępnych w szkole interaktywnych programów komputerowych do nauki ortografii. Ze względu na mało liczne zespoły mogę dotrzeć do każdego ucznia, pracować z nim indywidualnie.

wdalszym etapie mojej pracy planuję nawiązać również współpracę z rodzicami uczniów. Moim marzeniem jest, aby rozpoczęta praca była kontynuowana przez uczniów w domu.

mgr Barbara Kozioł

do góry


LEKCJA W SKLEPIE?

      Realizując blok tematyczny w klasie I "Jesteśmy klientami" z tematem dnia Organizujemy własny sklep, postanowiłam przeprowadzić zajęcia z zakresu edukacji matematycznej głównie metodami aktywizującymi. Bazując na właściwościach rozwoju psychicznego dzieci w tym okresie można na zajęciach wykorzystać różnorodność strategii nauczania - uczenia się od emocjonalnej, asocjacyjnej przez problemową do tej najbliższej dziecku, tj. działania na konkretach symulując sytuacje matematyczne bliskie rzeczywistości uczniów.

dzieci

Głównym, operacyjnym celem zajęć było kształtowanie praktycznych umiejętności, gdzie uczeń: 
  • posługuje się monetami i ich nominałami w zakresie 10 zł,
  • wie, jak kulturalnie zachowywać się w sklepie.

Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy, że zorganizujemy sklep zabawkowy wykorzystując maskotki przyniesione przez uczniów. Uczniowie samodzielnie ustalili ceny swoich zabawek i ułożyli je na stołach symulujących stoisko sklepu z zabawkami. Następnie doskonale przyjęli na siebie rolę klientów i ekspedienta posługując się w naturalny sposób "monetami" w zakresie 10. Zwracali uwagę na zwroty grzecznościowe klienta i sprzedawcy. Wszyscy doskonale się bawili i bardzo efektywnie uczyli. Myślę, że cele naszych zajęć były osiągnięte.

dzieci

Zobacz: zdjęcia

Barbara Bąk - nauczyciel nauczania zintegrowanego

do góry


Rozgrywki szkolne

      14 czerwca w naszej szkole odbyły się zawody w piłce nożnej o mistrzostwo szkoły, rozgrywane między klasą IV, V i VI. Po raz pierwszy uczniowie mieli okazję zagrać na nowym stadionie. Mecze były bardzo zacięte, a wygrała oczywiście klasa VI.

Zobacz: zdjęcia

piłkarz

do góry


Dzień Mamy i Taty

- impreza integracyjna z udziałem rodziców zorganizowana przez uczniów kl. II i III wraz z wychowawcami w dniu 14 czerwca 2006 r.

W tym roku szkolnym postanowiliśmy zmienić obowiązujący w naszej szkole od kilku lat tradycyjny model organizacji Dnia Matki i Dnia Ojca.

Uczniowie kl. II i III wraz z wychowawcami zaprosili rodziców do wspólnego świętowania. Celem takiego działania była integracja rodzin, zwiększenie aktywności rodziców i zachęcenie do wspólnego spędzania czasu z dziećmi.

Rodzice chętnie przyjęli zaproszenie i przybyli bardzo licznie na spotkanie. Wcześniej obie klasy pod kierunkiem wychowawców przygotowały krótką część artystyczną, gazetkę okolicznościową, wypracowania na temat: "Jak pomagam rodzicom". Wykonali również własnoręcznie drobne upominki.

Gdy wszyscy rodzice i uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, uczennica kl. III wygłosiła krótkie wprowadzenie.

Następnie wychowawczyni kl. III poprowadziła fragment zajęć zintegrowanych na temat: "Jak pomagamy rodzicom". Uczniowie obydwu klas byli bardzo aktywni, pięknie wypowiadali się na temat czytanki i opowiadali przykłady z życia. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się wypracowania, które wybrani uczniowie czytali głośno do mikrofonu. Okazało się , że nasze dzieci naprawdę dużo i chętnie pomagają swoim rodzicom.

W dalszej części spotkania odbyła się krótka część artystyczna zakończona gromkim "Sto lat" i wręczeniem upominków.

Najciekawszym jednak i najbardziej oczekiwanym momentem spotkania było zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy i uczestnictwa w różnych konkursach dla dzieci i rodziców. Mogli oni wziąć udział między innymi w konkursie na celowanie papierowymi kulami do kosza, w konkursie dla tatusiów "Grosik"", w konkursie dla mam "Miarka na oko", konkursie "Czy znam swoją mamę?" i konkursie "Moda dla mojego dziecka-moda dla rodziców".

Miło było popatrzeć jak dzieci różnymi metodami zachęcają swoich rodziców do udziału w konkursach i wciągają ich do zabawy. Z czasem nawet najbardziej nieśmiali tatusiowie zaczęli zgłaszać się do konkursów.

Jak się okazało pomysł zorganizowania takiej imprezy spotkał się z dużą przychylnością zarówno ze strony dzieci jak i rodziców. Po wprowadzeniu drobnych poprawek i wzbogaceniu scenariusza o nowe rozwiązania, chcemy go kontynuować w następnych latach.

Zobacz: prezentację

Zobacz: zdjęcia

mgr Marta Gogola

do góry


DZIEŃ MAMY W PRZEDSZKOLU

      26 maja każdego roku jest dniem szczególnym. W tym dniu każdego roku wszystkie mamy obchodzą swoje święto. Tego dnia każda mama jest najukochańsza, najpiękniejsza i najlepsza na świecie. Dzieci bardzo emocjonalnie podchodzą do tego święta, przygotowują się do niego szczególnie starannie. Każde chce przecież sprawić swojej mamie niespodziankę. Dlatego szczególną uroczystością obchodzoną w oddziale przedszkolnym, która przyniosła wiele zadowolenia był Dzień Mamy. W tym szczególnym dniu do przedszkola przyszły wszystkie zaproszone wcześniej mamy. Wybrana para powitała gości. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. W uroczysty nastrój wprowadził dzieci "krakowiak", również inne tańce wykonane przez dzieci budziły uznanie i zachwyt. Kulminacyjnym momentem było wręczenie upominków przy piosence "Sto lat ....". Poczęstunek dla gości był okazją do dzielenia się wrażeniami z przedszkolnej uroczystości. Wszystkie mamy były pełne uznania dla swoich pociech.

Zobacz: zdjęcia

Barbara Bąk i Barbara Wójcik
nauczycielki oddziału przedszkolnego

do góry


Sprawdzian już za nami...!

      4 kwietnia 2006 roku o godzinie 903 23 uczniów przystąpiło do sprawdzianu na zakończenie klasy szóstej. Przed wejściem na salę wszyscy bardzo się denerwowali, bo za chwilę miał się rozpocząć pierwszy w życiu "poważny sprawdzian" wiedzy i umiejętności nabytych przez sześć lat edukacji w szkole podstawowej.

"Przed sprawdzianem czułyśmy zdenerwowanie, ponieważ był to nasz pierwszy, poważny egzamin w życiu. Niektóre z nas przez całą noc nie mogły spać z powodu stresu przed sprawdzianem. Myślałyśmy, że sprawdzian będzie trudny, ale był łatwy, więc poszło nam nieźle".

Zobacz: zdjęcia

Dorota i Edyta

do góry


Pierwsza rocznica śmierci naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II

papież

      31 marca 2006 roku uczniowie naszej szkoły uroczystą akademią uczcili pierwszą rocznicę śmierci naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Smutna to uroczystość, pełna zadumy a zarazem radosnych wspomnień. To wielkie szczęście, że dane nam było żyć w czasach, kiedy nauczał i prowadził nas do Boga tak Wielki i Święty Człowiek. Niech na zawsze pozostanie w naszych sercach pamięć o Nim, oraz słowa jego ulubionej pieśni: "O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś..."

Zobacz: zdjęcie

mgr Bożena Mężyk

do góry


DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

      21 marca - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny już tradycyjnie w naszej szkole był dniem konkursów i zabaw.
Przygotowania zaczęły się o wiele wcześniej, kiedy to samorząd szkolny opracował propozycje konkurencji artystycznych i sportowych dla poszczególnych klas. Uczniowie wraz z wychowawcami pilnie „trenowali swoje role” i przygotowywali rekwizyty, aby w tym szczególnym dniu wypaść jak najlepiej przed publicznością i nie tylko. Wszystkie konkurencje były oceniane przez jury, w którym zasiadali uczniowie klas I - VI oraz dwóch nauczycieli.

piosenka

Pierwsza konkurencja to „Konkurs piosenki współczesnej”. Prezentacja była wspaniała, uczniowie wykazali dużo pomysłowości w doborze piosenek i ich prezentacji. Ponadto kolorowe stroje i wiosenne rekwizyty dodawały uroku występom.
Moda to najważniejsza prezentacja w Dniu Wiosny. Uczniowie chętnie uczestniczą w tego rodzaju konkursie. W tym roku prezentowali modę na nadchodzącą wiosnę i lato - kolorowe stroje, kapelusze, ciekawe fryzury. Każda prezentacja otrzymywała gorące brawa od publiczności.

moda

reklama

Wiele pomysłowości uczniowie wykazali w konkursie „Reklama na wesoło”. Reklamy były bardzo ciekawe, uczniowie potrafili umiejętnie je przedstawić, swoją prezentacją rozbawiali publiczność.
W kolejnej konkurencji uczniowie powitali wiosnę wierszem. W tym konkursie przedstawiciel każdej klasy recytował wybrany wiersz o tematyce wiosennej.

wiersz

plakat

Dużymi walorami wychowawczymi charakteryzował się konkurs, w którym uczniowie wszystkich klas prezentowali wykonany przez siebie plakat na temat: "Bezpieczeństwo na drodze do szkoły". Plakaty te wykonano na dużych formatach papieru, dowolnie wybraną techniką. Przedstawiciele każdej klasy omówili treść plakatu. Po konkursie umieszczono je na korytarzu szkolnym , aby przypominały wszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.
Ostatnią konkurencją były konkursy sprawnościowe, w których uczestniczyli uczniowie klas IV – VI, a młodsze dzieci aktywnie dopingowały. Konkursy były organizowane na czas, a uczniowie musieli wykazać się dużą sprawnością, by zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej klasy.

sport

wiosny

Długo oczekiwana wiosna nadeszła w momencie, gdy na sali odbywała się prezentacja „Pani Wiosny”. Uczniowie ubierali koleżanki w przygotowane przez siebie różnorodne materiały obrazujące wiosnę. Było miło i wesoło.
Wszystkie konkursy i zabawy były bardzo ciekawe i sprawiały uczniom dużo radości. Towarzyszyło im zdrowe współzawodnictwo i aktywny doping publiczności. Jury miało bardzo dużo pracy, aby wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oddziały zerowe zremisowały zajmując pierwsze miejsce. W kategorii klas I – III zwyciężyła klasa III, a w kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła klasa IV.

widz

piosenka

Dzięki dużemu zaangażowaniu samorządu uczniowskiego, nauczycieli i wszystkich uczniów ta impreza szkolna była bardzo udana.

mgr Halina Duran - opiekun SU

do góry


Finał konkursu recytatorskiego - "Brzechwa dzieciom"

napis

      W dniu 13 lutego 2006 r. w naszej szkole już po raz piąty odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Brzechwa Dzieciom". W konkursie tym tradycyjnie brali udział uczniowie z kl. I-III ze wszystkich szkół naszej gminy. W tym roku pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych nasi goście nas nie zawiedli. Przyjechali prawie w komplecie i w bardzo pięknym stylu zaprezentowali znane wiersze Jana Brzechwy i innych poetów dziecięcych. Było troszkę emocji i bardzo dużo dobrej zabawy dla dzieci, a dla nauczycieli kształcenia zintegrowanego okazja do spotkania i wymiany doświadczeń. Poziom konkursu był jak co roku bardzo wysoki, dlatego jurorzy pod przewodnictwem p. mgr Barbary Kozioł mieli jak zwykle trudny problem. Po długiej naradzie zdecydowali nagrodzić następujących uczestników:

I miejsce - Robert Leszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kołkówce

II miejsce - Ewelina Bajorek ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim

III miejsce - Katarzyna Gogola ze Szkoły Podstawowej w Olszynach

Wyróżnienia:

Agnieszka Słowik - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Suchym

Gabriela Markowicz - Szkoła Podstawowa w Turzy

Marcin Kamiński - Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Biskupim

Paulina Witek - Szkoła Podstawowa w Kołkówce

Zobacz: prezentację


mgr Marta Gogola

do góry


Konkurs recytatorski - "Brzechwa dzieciom"

Jan Brzechwa

      Już ustalono termin piątej edycji konkursu recytatorskiego "Brzechwa dzieciom"!
      Piąta edycja konkursu recytatorskiego dla uczniów klas I-III szkół podstawowych odbędzie się w tym roku szkolnym 13 lutego 2006 roku o godzinie 1000 w budynku Szkoły Podstawowej w Olszynach (to już pierwszy dzień ferii zimowych). Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia. (CZYTAJ REGULAMIN)

Organizatorzy

do góry


Małopolski Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

Do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego "ILE MATEMATYKI JEST WE WSZECHŚWIECIE?" z naszej szkoły zakwalifikowała się uczennica klasy VI - Paulina Figura.

Gratulujemy!!!

do góry


"Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie też..."

babcia_dziadek

      21 stycznia 2006 r. w sobotę uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią zorganizowali uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Pomimo tego, że synoptycy straszyli wielkimi mrozami i śniegiem, zaproszeni goście przybyli w komplecie. W przygotowaniu poczęstunku pomagali Rodzice. Dzieci bardzo przeżywały ten dzień, ubrały się odświętnie, przygotowały różne rekwizyty oraz krótki program artystyczny. Do śpiewanych piosenek wspaniale akompaniował na akordeonie Bartosz Mężyk – uczeń IV klasy, który rozwija swój talent w szkole muzycznej. W czasie występu Babcie i Dziadkowie bacznie obserwowali swoje wnuki. Po części artystycznej dzieci złożyły babciom i dziadkom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane serduszka. W trakcie poczęstunku, by uatrakcyjnić uroczystość wnuki czytały humorystyczne opisy swych dziadków. Dobry nastrój udzielił się obydwu stronom, często rozlegały się brawa. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Było nawet wspólne śpiewanie znanych pieśni ludowych i kolęd. Po skończonej uroczystości wnuki zabrały swych dziadków do domu. Wszyscy staraliśmy się, by ten dzień pozostał w pamięci naszych gości na dłużej.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy - Barbara Kozioł

do góry


Europejskie Jasełka

flaga_europy

      Nieodłącznym elementem uroczystości szkolnych są jasełka połączone z tradycyjnym łamaniem się opłatkiem i życzeniami dla uczniów i nauczycieli.
      W tym roku postanowiłam rozszerzyć trochę ten zwyczaj i zaprezentować uczniom i nauczycielom jak są obchodzone Święta Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych i niektórych krajach Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie to miało również na celu uświadomienie uczniom ich przynależności do społeczeństwa europejskiego oraz rozwinięcie motywacji do nauki języków obcych. Ponieważ uczestniczyli w nim wspólnie uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum miało to także pozytywny wpływ na integrację zespołu szkolnego. Projekt wymagał czasochłonnych przygotowań i dlatego przedstawienie odbyło się 13 stycznia, ale mimo to jeszcze w bardzo świątecznej atmosferze.
      Jasełka składały się z dwóch części. Pierwszą część "Willkommen in Bethlehem" rozpoczął narrator wierszem "Advent". W inscenizacji wystąpili oczywiście : Maria, Józef, Trzej Królowie, Anioł, Gwiazda Betlejemska, Pastuszkowie. Nie zabrakło również przy żłóbku zwierząt: osiołka, krówki i baranka. Uczniowie śpiewali niemieckie pastorałki i kolędy. W drugiej części "Żłóbek jedności" występowali wybrani uczniowie, którzy reprezentowali poszczególne kraje europejskie. Chłopcy nieśli flagę danego państwa, a dziewczyny składały prezenty na świąteczny stół i wspólnie witali Dzieciątko. Na stole znalazły się ciasta, bombki, ozdoby oraz inne elementy tradycji świątecznej w tych krajach.
      Sympatyczna Europejka - Agnieszka Gogola i miły Unionek - Kamil Bochenek oprowadzali nas po prezentowanych krajach i opowiadali o tradycjach świątecznych. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali jedną z najpiękniejszych kolęd "Cichą noc" w języku niemieckim, angielskim i polskim.       Przedstawienie zostało przyjęto gorącymi brawami i uznaniem zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Myślę więc, że była to ciekawa forma zdobywania nowych wiadomości o tradycjach świątecznych w krajach europejskich i mam nadzieję, że zachęciłam wszystkich do nauki języków obcych.

Zobacz: zdjęcia

nauczyciel języka niemieckiego
mgr Agata Bąk

jasełka

do góry


Szkolny opłatek

oplatek

      22 grudnia w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną w naszej szkole został zorganizowany opłatek. Było to wspólne spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Ministranci i Dziewczęca Służba Maryjna przedstawili fragment Jasełek oraz krótki program związany z tradycją świąteczną naszego regionu. Potem śpiewaliśmy kolędy, a na zakończenie wszyscy nauczyciele i uczniowie łamali się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia.

Zobacz: zdjęcia

do góry


A jednak jest Święty Mikołaj !

santa_claus

      6 grudnia przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny, który Święty Mikołaj wysłuchał z uwagą. Wszystkie dzieci zapewniały, że przez cały rok były grzeczne i otrzymały paczki. Ksiądz katecheta przed Świętym Mikołajem zapewniał, że przez cały rok był bardzo grzeczny i również otrzymał paczkę. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Zobacz: zdjęcia

do góry


OLIMPIADA TRZECIOKLASISTÓW

      W dniach 22-30.11.2005 w klasie trzeciej odbyła się OLIMPIADA TRZECIOKLASISTÓW.
      Na początku cała nasza klasa poznawała różne dyscypliny sportu. Później omawialiśmy wpływ ruchu i uprawiania sportu na nasz organizm i zdrowie. Wreszcie poznawaliśmy historię igrzysk olimpijskich. Klasa, drogą losowania podzieliła się na 5 zespołów reprezentujących poszczególne kontynenty. Każda grupa wykonała swoje logo. Przygotowaliśmy również mnóstwo różnych medali, a najwięcej złotych. W ciągu kolejnych zajęć ruchowych na sali gimnastycznej poszczególne grupy współzawodniczyły w następujących konkurencjach:
  • wieloskoki wzdłuż skakanki
  • przeskoki obunóż przez skakankę
  • celowanie woreczkami do kółek ringo
  • rzuty i chwyty kółek ringo w parach
  • przejście po ławeczce z kółkiem ringo na głowie
  • gra w ringo pomiędzy kontynentami
  • podania piłki w parach
  • kozłowanie piłek slalomem
Rozegraliśmy również kilka konkurencji na śniegu. Były to między innymi:
  • wyścigi zaprzęgów dwuosobowych
  • wyścigi zaprzęgów trzyosobowych
  • celowanie śnieżkami
  • toczenie kul śniegowych
      Zimowe konkurencje połączone były z pokazem mody zimowej i dyskusją na temat ubierania się stosownie do pogody, zwłaszcza w zimie. W ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy w klasie gazetkę zachęcającą dzieci do uprawiania sportu i ruchu na świeżym powietrzu. pt. „ Sport to zdrowie”. Podsumowaniem całej olimpiady było uroczyste wręczenie medali indywidualnych i drużynowych.
Wyniki olimpiady trzecioklasistów przedstawiają się następująco:
I miejsce – Afryka
II miejsce – Europa
III miejsce – Azja
IV miejsce Australia i Ameryka

Olimpiada trzecioklasistów była dla nas świetną zabawą, a jednocześnie wiele nas nauczyła o roli ruchu i sportu dla zdrowia człowieka.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Gogola kl. III
Mariola Karaś kl. III
Ewelina NizioBek kl. III

logo_olimpiada

do góry


Już wkrótce andrzejki...

andrzejki

      16 listopada 2004 roku odbyło się kolejne zebranie samorządu uczniowskiego. W zebraniu tym razem uczestniczyli również przewodniczący klas IV - VI. Nowy samorząd najpierw dokładnie zapoznał się z regulaminem SU oraz prowadzoną dokumentacją. Następnie podsumowana została akcja "Góra grosza", zaplanowano zasady konkursu na "Najładniejszą kartkę świąteczną". Uczniowie zaplanowali również odwiedziny z życzeniami świątecznymi samotnych starszych osób mieszkających w naszej miejscowości. W drugiej części ustalono, że zabawa andrzejkowa w tym roku odbędzie się 24 listopada od 1330 do 1700. Ustalono również jakie zabawy i wróżby będą przeprowadzane przez czarodziejki i wróżki. Dokładnie zaplanowano, jak będzie wystrojona sala. Wszystkim życzymy udanej zabawy!!!

Zobacz: prezentację

Opiekun SU

do góry


Uroczystość w Dąbrach

      16 października 2005 roku pojechaliśmy w Dąbry na Cmentarz Partyzancki. Z naszej szkoły byli harcerze, delegacja uczniów i nauczycieli. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz gminy, straży pożarnych, księża, chór z Rzepiennika Strzyżewskiego, orkiestra z Ciężkowic, harcerze, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy naszej gminy. Były też obecne rodziny poległych. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godzinie 1100. Homilię wygłosił ksiądz dr Gajda. Nie zabrakło w niej słów o ludziach, którzy tu zginęli, oddając życie za wolność Ojczyzny. Wśród poległych partyzantów jest również wujek naszej koleżanki z klasy piątej- starszy strzelec Ignacy Duran z Olszyn - "Piołun". Teraz my młodzi powinniśmy pamiętać o tych wydarzeniach, odwiedzać to miejsce, zapalać znicze. Po skończonej Mszy poszliśmy pod pomnik partyzantów AK złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pamięć poległych uczciliśmy minutą ciszy i hymnem Polski. Mimo deszczu i zimna przybyło wielu gości by modlić się za poległych i oddać im hołd.

Zobacz: zdjęcia

Justyna Rąpała kl. V

do góry


Pasowanie pierwszaków

uczeń

      W naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszaków. 25 uczniów klasy pierwszej w obecności starszych kolegów, rodziców i nauczycieli złożyło dziś ślubowanie uczniowskie. Następnie dyrektor szkoły za pomocą dużego ołówka pasował każdego pierwszaka na ucznia. Nowo mianowani uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki od uczniów klasy drugiej oraz listy z dobrymi radami od trzeciej klasy. Potem było wspólne ciastko. Były też pamiątkowe zdjęcia.

Zobacz: zdjęcia

do góry


Wyjazd na basen do Gorlic

ryba

      Nasza przygoda z pływaniem zaczęła się we wrześniu. Od września w każdą sobotę z całą klasą jeździmy na basen do Gorlic. Pływać uczą nas dwaj bardzo mili instruktorzy, którzy najpierw nam wszystko mówią, a następnie pokazują. Na początku mamy krótką rozgrzewkę, a potem wszyscy wchodzimy do wody i powoli uczymy się pływać. Na basen jeżdżą z nami nauczyciele wychowania fizycznego: Pani Bożena Mężyk i pan Łukasz Gurbisz. Gdy zostaje nam trochę czasu, idziemy na zjeżdżalnię i zjeżdżamy wszyscy po dwa razy. W poniedziałek już czekamy na sobotę. Jest super!

Kasia Rąpała z klasy IV

do góry


Wycieczka klasy III do lasu

sowa

      6 września 2005 roku klasa trzecia wraz ze swoją wychowawczynią Panią mgr Martą Gogolą była na wycieczce w lesie. Sprawozdanie z tej wycieczki napisał jeden z jej uczestników Jakub Walaszek. Przeczytaj sprawozdanie

do góry


Wybory do SU

      21 września w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. To były prawdziwe wybory. Na liście było 15 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza. Po zakończeniu głosowania komisja obliczyła wyniki. Przewodniczącą szkoły została Katarzyna Bąk z klasy V, zastępcą Monika Starzyk, sekretarzem Justyna Rąpała. Opiekunem SU została wybrana ponownie Pani mgr Halina Duran.

SU

do góry


Czy zebrania z rodzicami muszą być nudne?

      Dostępny w szkołach sprzęt komputerowy pozwala na prowadzenie zebrań z rodzicami w sposób ciekawy i bardziej skuteczny. Wystarczy w tym celu wykorzystać program Microsoft PowerPoint i przygotować prezentację multimedialną. Jedno z zebrań przeprowadzonych w naszej szkole (wrzesień 2005) można pobrać z pliku zebranie.

nauczyciel

do góry


"Raport z wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły"

      Na koniec roku szkolnego 2004/2005 zespół nauczycieli naszej szkoły opracował "Raport z wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły". Raport zgodnie z zarządzeniem Małoposkiego Kuratora Oświaty obejmuje obszar Kształcenie. Zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy naszej szkoły. Pobierz plik: raport.doc

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk